списък за поддръжка на 3д принтер

Списък за поддръжка на 3D принтер

За съжаление, в България трудно ще намерите специализирани професионалисти, които се занимават единствено с поправка на 3Д принтери. Това е напълно нормално, тъй като технологията е нова и всеки бранд за 3D принтиране е различен. Затова вие трябва да станете експерта, който е компетентен да реши 90% от проблемите свързани с машината ви.

Както знаете, вашият 3D принтер е повече от инструмент – той е портал към създаване на невероятни неща. Но за да продължава да работи гладко и безпроблемно, е нужна редовна грижа. В тази статия ще споделим с вас нашия наръчник за поддръжка на 3D принтер. Следвайки го ще съхраните принтера си в отлично състояние за дълги години.

Ежедневни грижи за чисти 3D принтове

Поддръжката на вашия принтер започва с малки ежедневни задачи, които осигуряват стабилна работа и качествени 3D принтове. Една от тях е почистването на леглото. След всеки печат по него остават следи от филамент или остатъци от лепило, които могат да провалят следващия ви проект. Не е задължиелно да почиствате до съвършенство след абсолютно всеки принт, но е желателно, за да си спестите неуспешни печати.

Препоръчваме ви да ползвате изопропилов алкохол и мека кърпа, за да поддържате леглото чисто и готово за печат. Също така не забравяйте да проверите първия слой на всеки печат. Това е основата, върху която се изгражда целият модел. Ако слоят не залепва добре или изглежда неравномерно, проверете нивелирането на леглото и настройките на принтера. Понякога една малка корекция може да направи чудеса. Още повече, ако държите принтера на земята или на ненивелиран/нестабилен шкаф, възможно е проблема да идва и от там.

Седмични грижи

Веднъж седмично отделете време за по-задълбочена проверка на вашия принтер. Дюзата, например, е ключов елемент, който с времето може да се запуши от остатъци от филамент. По наши изчисления, стандартните дюзи на Bambu Lab може да издържат между 800-2000 часа. Въпреки това, почистването й с игла или чрез метода на “студено издърпване” веднъж седмично ще гарантира равномерен поток и безпроблемен печат.

Ремъците също заслужават вашето внимание. Ако са разхлабени, движенията на принтера могат да станат неточни, което ще се отрази на качеството на отпечатъците. Проверете колко са натегнати – те трябва да са стегнати, но не прекалено. Ако се съмнявате, леко натиснете ремъка с пръст – трябва да има малък, но осезаем отпор.

Друг важен аспект е смазването на направляващите Х и Y оси. Чистите и добре смазани оси осигуряват плавни движения и предотвратяват износването на механичните части. Използвайте подходящ лубрикант и нанасяйте тънък слой, за да избегнете натрупване на прах и замърсявания. След това разнесете слоя с кухненска хартия, носна салфетка или тоалетна хартия от двете страни на Y релсата. Редовната лубрикация на Y релсата ви гарантира дълъг живот на принтера и минимално провалени принтове.

Месечни грижи

На всеки няколко седмици или поне веднъж месечно проверявайте стабилността на всички винтове на принтера. Вибрациите по време на печат могат да ги разхлабят, което пък може да доведе до нестабилност или дори повреда на някоя от частите. Затегнете всички видими винтове, но внимавайте да не ги пренатегнете.

Също така, обърнете внимание на вентилаторите. С времето те могат да се запушат с прах, което намалява ефективността им и може да доведе до прегряване. Почиствайте ги със сгъстен въздух или мека четка, за да поддържате оптимално охлаждане на компонентите.

Сезонна или инцидентна поддръжкаю

Проверка на филамента

Влажният филамент е една от главните причини за поява на проблеми, като неравномерен слой и лошо качество на печата. Затова съхранявайте филаментите в херметически затворени кутии със силикагел.

Обновяване на фърмуера

Новите версии на фърмуер често премахват бъгове и подобряват функционалността на принтера. Проверявайте сайта на производителя за актуализации и следвайте инструкциите за обновяване.

Смяна на дюзата

Дюзите се износват с време, особено при употреба на абразивни филаменти. Сменете дюзата с нова, като се уверите, че тя е съвместима с вашия принтер (най-често 0.4 мм за PLA и PETG).

Вътрешно и външно почистване

Ако не почистите секцията у дома цял месец ще забележите прах. Освен по секцията, прахта отива на всяко непокрито място, включително и по вътрешната и външната част на вашия принтер.

Нека обобщим наученото досега в таблица:

ДействиеЧестотаНеобходими инструменти
Почистване на леглотоЕжедневноИзопропилов алкохол, кърпа
Проверка на ремъцитеСедмичноШестограми, визуална проверка
Почистване на дюзатаСедмичноИгла
Смазване на Y и X релситеСедмичноЛубрикант, олио, грес
Проверка на винтоветеМесечноШестограми
Актуализиране на фърмуера/слайсъраСезонно
Компютър и Wifi
Смяна на дюзата
При нужда или на 800-1000 часа
Нови дюзи, гаечен ключ

Често задавани въпроси (ЗОП)

Колко често трябва да почиствам дюзата?
Поне веднъж седмично, особено ако използвате различни видове филаменти.

Колко често трябва да сменям дюзата?

Препоръчително е на всеки 800-1000 часа, за да избегнете провалени принтове.

Как да разбера дали ремъците са твърде разхлабени?
Леко натиснете ремъка – той трябва да се огъва около 1-2 мм, но не повече.

Какво да правя, ако филаментът ми е влажен?
Използвайте дехидратор, купете сушилня за филамент или го сушете във фурна при ниска температура (50°C) за няколко часа. Като последният вариант крие потенциални здравословни рискове.

Финални мисли

Редовната поддръжка е ключът към дълготрайна и безпроблемна работа на вашия 3D принтер. С този наръчник ще избегнете често срещаните проблеми и ще гарантирате, че вашите проекти винаги ще бъдат с перфектно качество. Приятно и безпроблемно принтиране!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *